Kiddo

Love is a human experience, not a political statement.

„Revolut“ vadovas: dar tik pradėjome drebinti senosios bankininkystės pagrindus

Nikolajus Storonskis

Lietuvoje viešintis finansų technologijų startuolio „Revolut“ įkūrėjas ir vadovas Nikolajus Storonskis itin optimistiškas – kitąmet planuoja pasaulyje jau turėti 20 milijonų vartotojų, vien Lietuvoje bendrovė pritraukė jau 100 tūkst. klientų. Interviu 15min jis teigia, kad tai tik pati pradžia – ketinama sudrebinti bankų dominuojamą rinką. „Revolut“ pagrindinės paslaugos visuomet išliks nemokamos, žada vadovas.

– Kaip sekasi verslas? Ar pasiekti rezultatai atitinka anksčiau keltus tikslus?
– Sekasi labai gerai, Europoje augame labai sparčiai, taip pat auginame verslą už Europos ribų, kuriame naujus produktus. Manau, kad mes esame nubėgę toliau, nei planavome pradžioje. Tikimės, kad ir ateityje planus pavyks viršyti su kaupu.
– Kokie jūsų pagrindiniai tikslai 2018-iems metams?

– Norime plėstis už Europos. Norime plėstis į JAV, Singapūrą, Honkongą, Australiją, taip pat Kanadą, Naująją Zelandiją. Tai pirmasis tikslas. Antra, norime gauti bankines licencijas. Ir trečia, yra krepšelis naujų produktų, kurį norime pasiūlyti.

– Kokie tie nauji produktai?

– Tai turto, arba biudžeto, valdymas, taip pat platininės kortelės. Tai metalinė kortelė, kuri grąžintų 1 proc. lėšų kriptovaliutomis. Taip pat yra kitų smulkesnių.

– Kokiose valstybėse siekiate bankinės licencijos?

– Dėl licencijos kreipėmės Lietuvoje, taip pat ketiname kreiptis Didžiojoje Britanijoje.

– Ar planuojate pasiūlyti ir bankinių paslaugų – paskolų, kredito kortelių ar kitų?
– Taip, žinoma, priežastis, kodėl kreipiamės bankinės licencijos – kad galėtume eiti giliau į bankinius produktus. Kad galėtume teikti kreditus.
– Ar Lietuva yra patraukli rinka „Revolut“?

– Tai puiki rinka mums, čia yra daugiau nei 100 tūkstančių vartotojų, tai apie 4 proc. vietos rinkos. Mes ir toliau būsime čia.

– Kokių dar naujų paslaugų ar funkcijų „Revolut“ vartotojams planuojate pasiūlyti artimiausiu metu?

– Dabar artimiausiu metu išleisime biudžetavimo įrankį. Juo galėsite susidaryti asmeninį biudžetą, tarkime, 1000 eurų per mėnesį, ir tuomet kiekvieną dieną gausite pranešimus, kurie primins jums nebeišlaidauti, jei išleidžiate per daug. Antra, išleisime saugyklos paslaugą. Tai leis automatiškai taupyti pinigus. Pavyzdžiui, kiekvieną kartą, kai leisite pinigus su „Revolut“ kortele, dalį pinigų atidėsime į specialią saugyklą, ir taip galėsite susitaupyti tarsi be pastangų. Arba galite nustatyti, kad mokėtiną sumą apvalintų į didesnę pusę, ir tas perviršis bus taupomas.
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Nikolajus Storonskis
– Kurios jūsų paslaugos yra sėkmingiausios iki šiol?
– Žvelgiant į pajamas, Premium paskyros yra labai sėkmingos, kadangi nuo 15 iki 20 procentų klientų naudojasi Premium.
– Ar pakanka kapitalo sparčiai plėtrai? Galbūt reikės daugiau kapitalo investicijų? Ar neplanuojate žengti į kapitalo rinkas?

– Tą galime daryti ateityje, tačiau dabar turime pakankamai kapitalo

– Šiuo metu rinkoje daugėja žaidėjų, siūlančių naujas finansų technologijų paslaugas, pavyzdžiui, Vokietijos bankas N26. Kaip vertinate konkurenciją rinkoje?

– Jie pradėjo dviem metais anksčiau nei mes, ir mes jau esame dvigubai didesni nei jie. Turiu omenyje, jie tiesiog kuria vietinį banką, kol mes kuriame pasaulinę alternatyvą bankininkystei. Tai labai skirtingi tikslai ir požiūriai. Taip, produktai kartais gali būti panašūs, pvz., mobili aplikacija ir mokėjimų kortelė. Bet galiausiai mes augame sparčiau, vartotojams suteikiame daugiau vertės, pvz., tarpbankinius valiutų kursus, nemokamus pavedimus, ko N26 negali pasiūlyti. Šiuo atveju mes kaip produktas esame daug geresnis.

– Žmonės abejoja, kiek ilgai „Revolut“ pagrindinės paslaugos išliks nemokamos? Gal planuojate naujų mokesčių?

– Ne, „Revolut“ visuomet išliks nemokamas.
– Tuomet, kokie pagrindiniai „Revolut“ pajamų šaltiniai?

– Mes gauname komisinius visuomet, kai klientai atsiskaito mūsų kortelėmis. Tuomet turime „Premium“ sąskaitas, kurios paremtos prenumerata, verslo sąskaitos taip pat yra prenumeruojamos, toliau draudimas ir taip pat kriptovaliutos. Šios verslo šakos visos uždirba pajamas.

– Kai pasiūlėte galimybę prekiauti kriptovaliutomis, iškart sekė ir pranešimas, kad „Revolut“ veikla tapo pelninga. Kokią dalį jūsų verslo dabar sudaro kriptovaliutos?
– Kaip kompanija mes jau esame pelningi. Kriptovaliutos sudaro apie 15 proc. pajamų.

„Revolut“ nuotr./Lietuvoje siūlys atlyginimus pervesti į „Revolut“ sąskaitas

– Kriptovaliutų rinka nuo šių metų pradžios patiria didelį nuosmukį. Kaip vertinate kriptovaliutų perspektyvas ateityje?

– Aš tikiu kriptovaliutomis ateityje, kadangi daug kompanijų ir daug žmonių dirba šioje srityje. Šiuo metu kriptovaliutos yra tik spekuliavimo įrankis. Tačiau manau, kadangi daug žmonių dirba šioje srityje, jie atras būdą padaryti taip, kad kriptovaliutos galėtų būti naudojamos kasdienėje veikloje, padaugės jų taikymo galimybių.

– Ar planuojate pasiūlyti įsigyti daugiau kriptovaliutų?

– Taip, planuojama artimiausiu metu pasiūlyti kelias naujas, tokias kaip „Bitcoin Cash“ ir dar kelias, taip pat „Ripple“.

– Kas jūsų pagrindiniai konkurentai rinkoje?

– Pagrindinė konkurencija – iš naujų skaitmeninių bankų, tokių kaip N26. Tačiau jie kuria kitokį produktą nei mes. Tad iš tiesų konkuruojame su bankais.

– Kiek klientų ketinate turėti šiemet ir 2019-aisiais?

– Šiemet planuojame augti iki 5 milijonų vartotojų, o tuomet kitais metais iki 20 milijonų. Tai pasiekiami tikslai. Šiuo metu per mėnesį pridedame 300 tūkstančių naujų vartotojų.
„Revolut“ nuotr./Lietuvoje siūlys atlyginimus pervesti į „Revolut“ sąskaitas

– Kodėl nusprendėte gauti bankinę licenciją būtent Lietuvoje?

– Lietuva dabar bando tapti fintech centru startuoliams. Jie įdėjo daug pastangų supaprastinti licencijos gavimo procedūroms. Taip pat gauname daug pagalbos. Tai viena iš priežasčių, kodėl nusprendėme žaisti čia.

– Ar ketinate plėsti biurą Lietuvoje, galbūt įtraukiant kitų veiklų, tokių kaip klientų aptarnavimas?
– Taip, kuomet gausime bankinę licenciją, čia atidarysime didesnį biurą. Planuojame pradžioje turėti 20 žmonių. Mūsų tikslas kurti aktualius produktus ir palengvinti gyvenimą žmonėms.

– Ar dažnai sulaukiate pasiūlymų parduoti kompaniją?

– Mes šiuo metu neparduodami. Žinote, manome, kad yra puiki galimybė pasaulyje sudrebinti senąją bankinę rinką. O mes dar tik pačioje pradžioje. Nėra jokios prasmės pasitraukti dabar.

– O gal „Revolut“ pati planuoja perimti verslų naudojantis pigiu skolinimu?

– Iš tiesų nemėgstu įmonių įsigijimų, kadangi paprastai nusiperki kažką, ką tenka integruoti, tuomet tu perki naujus darbuotojus, ir tu jų nepažįsti, nežinai, kiek jie geri. Tai visuomet didelė rizika, todėl verčiau to nedarome.

– Kiek darbuotojų šiuo metu turite visoje bendrovėje?

– 400 darbuotojų.

– Ačiū už pokalbį.