Kiddo

Love is a human experience, not a political statement.

Tai gali būti didžiulis atradimas: rado seniausią Europoje „Odisėjos“ fragmentą (Video)

Ekspertai mano, kad aptiko seniausią Europoje „Odisėjos“ fragmentą – graikų epo, parašyto Homero, ir kuris laikomas vienu svarbiausių literatūros kūrinių, kada nors parašytų ant popieriaus… ar, tiksliau sakant, molio.

Senovinėje akmens plokštėje – manoma, sukurtoje 3-iajame mūsų eros amžiuje – 13 poemos posmų, aprašančių protangonisto Odisėjo (arba lotyniškai – Ulikso) sugrįžimą namo į Itakę po viejų dešimčių klajonių metų.

Plokštė buvo atrasta senoviniame Olimpijos mieste pietų Graikijoje, ir tai – trejų metų „Graikijos archeologijos paslaugų“ ir Vokietijos Archeologijos instituto bendradarbiavimo vaisius.

Jei datavimas bus patvirtintas, tai bus seniausia poemos rašytinė forma, rasta šalyje ir isoje Europoje (senesnis radinys – „Odisėjos“ fragmentas ant pergamento, rastas Eigpte ir datuojamas III a. pr.m.e).

Bendrai sutariama, kad Homeras „Odisėją“ sukūrė VIII a. pr.m.e, ir pirmiausia ji buvo deklamuojama žodžiu, o ne užrašyta raštu – ištisas kartas poema buvo perduodama iš lūpų į lūpas.

Vakarų literatūrai šis kūrinys padarė didelę įtaką tuo, kad atnešė nelinijinio siužeto, o taip pat daugybės personažų viename kūrinyje idėją.

Poema pirmąkart atspausdinta (o ne perrašyta ranka) buvo antroje XV a. pusėje, bet tai buvo ne vertimas, o leidinys originalia graikų kalba. Pirmasis vertimas į kitą anglų kalbą buvo pristatytas tik 1616 m.

https://youtu.be/UIjCkyXZjKc