Kiddo

Love is a human experience, not a political statement.

Rusijos “Hydra DarkNet” rinka 2020 m. uždirbo daugiau nei 1,3 mlrd. dolerių

Rusų kalba veikianti tamsiojo interneto prekyvietė “Hydra” tapo karščiausiu neteisėtos veiklos tašku – 2020 m. iš jos buvo ištraukta kriptovaliutų už 1,37 mlrd. dolerių, palyginti su 9,4 mln. dolerių 2016 m., o per trejus metus nuo 2018 iki 2020 m. šis skaičius išaugo 624 proc. per metus.

“Hydra” augimą dar labiau skatina jos gebėjimas – arba sėkmė – išlikti veikianti ir nesugadinta konkurentų atakų ar teisėsaugos institucijų kontrolės; vienintelė reikšminga jos prastova įvyko per trumpą laikotarpį COVID-19 pasaulinės pandemijos pradžioje 2020 m. kovo pabaigoje”, – teigiama grėsmių žvalgybos įmonės “Flashpoint” kartu su blokų grandinės analizės įmone “Chainalysis” paskelbtoje ataskaitoje.

Nuo 2015 m. veikianti “Hydra” atsidarė kaip dabar jau nebeveikiančios Rusijos anoniminės prekyvietės (dar žinomos kaip RAMP) konkurentė, pirmiausia palengvinusi prekybą narkotikais, o vėliau tapo visų nusikalstamų dalykų turgumi, įskaitant BTC išgryninimo paslaugas ir prekybą vogtomis kredito kortelėmis, SIM kortelėmis, dokumentais, tapatybės dokumentais ir padirbtais pinigais, o operatoriai pelnėsi kaip kiekvieno platformoje atliekamo sandorio tarpininkai.

Remiantis 2021 m. vasario mėn. paskelbta “Chainalysis” ataskaita, 2020 m. “Hydra” sudaro daugiau nei 75 % pasaulinės darkneto rinkos pajamų, todėl ji yra pagrindinis kriptovaliutų nusikalstamumo veikėjas Rytų Europoje. Šią sparčiai augančią kriptovaliutų veiklą, vykdomą per šią rinką, iš dalies galima paaiškinti 2017 m. rugsėjo mėn. įvykusiu RAMP žlugimu, dėl kurio į “Hydra” masiškai persikėlė kibernetinių nusikaltėlių gaujos.

Tyrimo duomenimis, antrasis veiksnys – pardavėjams taikomi griežti reikalavimai. Nuo 2018 m. liepos mėn. įsigaliojusiose gairėse nurodoma, kad iš pardavėjų piniginių išsiunčiamos kriptovaliutų įplaukos turi būti nukreipiamos per regionuose veikiančias kriptovaliutų keityklas ir mokėjimo paslaugas, kad lėšos būtų iškeistos į Rusijos fiat valiutą.

Taip pat nustatyti apribojimai, pagal kuriuos pardavėjams neleidžiama išsiimti pinigų, kol jie sėkmingai neįvykdys daugiau kaip 50 pardavimo sandorių arba išlaikys bent 10 000 JAV dolerių sąskaitos likutį.

Pasak “Flashpoint”, politikos pakeitimai greičiausiai buvo naudingi “Hydra” administratoriams ir sankcijas pritaikiusiems pardavėjams, subjektams ir paslaugų teikėjams, kurie vis dar gali vykdyti veiklą ir vykdyti sandorius pagal šiuos griežtesnius e. piniginės apribojimus, todėl prisidėjo prie “stulbinančio metinių sandorių apimčių augimo”.

“Įvykdžius pirkėjo sandorio dalį, pinigų pėdsakai tampa tamsūs, nes pardavėjų finansus valdo labiau užmaskuoti, regione veikiantys finansų operatoriai ir paslaugų teikėjai, kurie kriptovaliutų išėmimus konvertuoja į sunkiai atsekamas Rusijos fiat valiutas, o tai yra kitas finansinės grandinės žingsnis”, – teigė tyrėjai.

Dėl šių išėmimo apribojimų “Hydra” pardavėjų paskyros taip pat tapo karšta preke įvairiuose pogrindiniuose forumuose, o tai paskatino naujos rinkos atšakos, kurioje kibernetiniai nusikaltėliai įsigyja nustatytą pardavėjo paskyrą, kad gautų tiesioginę prieigą prie rinkos ir visiškai apeitų “Hydra” politiką ir vykdymo kontrolę, atsiradimą.

Dar daugiau, “Hydra” pinigų išgryninimo paslaugos, leidžiančios bitkoinus iškeisti į dovanų kuponus, išankstinio mokėjimo debetines korteles, Rusijos rublius ar net fizinius grynuosius pinigus, paslėptus nepastebimoje vietoje (dar vadinamus “paslėptu lobiu”), pavertė kriptovaliutų plovimą pelningu būdu nusikaltėliams keistis savo bitkoinų laimikiu, kad jie nebūtų identifikuoti ir apie juos nebūtų pranešta.

DarkSide, išpirkos reikalaujančių programų gauja, šį mėnesį įvykdžiusi “Colonial Pipeline” išpirkos reikalaujančių programų ataką, 4 % savo neteisėtai gauto pelno, kurio bendra suma siekė 17,5 mln. dolerių, nusiuntė “Hydra” operatoriams, kad šie pasinaudotų šia paslauga.

Kitas “Hydra” naudai veikiantis elementas yra tai, kad ji liko nepaveikta pašalinimų ir “konkurentų šantažo”, kurie paveikė kitas rusakalbių kibernetinių nusikaltėlių bendruomenes, tokias kaip “Joker’s Stash”, “Verified” ir “Mazafaka”, todėl tikėtina, kad ši rinka gali būti “atsparesnė svyruojančiai geopolitikai ir teisėsaugos pastangoms”.

“Hydra” išplitimas į kitus neteisėtus sandorius gali kelti pavojų daugiau pramonės sektorių”, – įspėjo tyrėjai. “Hydra” šiuo metu palaiko daugelio neteisėtų prekių ir paslaugų pardavimą, tačiau kol kas stipriausia jos rinka išlieka narkotikų pardavimas. Jei “Hydra” ir toliau augs, tikėtina, kad kartu su ja plėsis ir kitų kibernetinių nusikalstamų sandorių rėmimas.”