“Apple” paskelbė išsamią ataskaitą, kurioje akivaizdžiai apibūdinamas neigiamas “sideloading” poveikis “iPhone” ir “iPad”, visų pirma nurodant, kokį poveikį tai turėtų naudotojų privatumui ir saugumui. Dabar bendrovė tęsia savo PR kampaniją, o jos vadovas interviu pažymėjo, kad vartotojai, norintys įkelti programėles iš šono, jau turi tokią galimybę kitose platformose.
“Apple” naudotojų privatumo padalinio vadovas Erikas Neuenschwanderis, kalbėdamas su “Fast Company”, teigė, kad “iPhone” ir “iPad” atvėrus duris “sideloading” programėlėms, kurios leistų naudotojams atsisiųsti programėles ne tik iš “Apple App Store”, bet ir iš žiniatinklio bei kitų programėlių prekyviečių, naudotojai gali būti “apgauti arba įvilioti” į “tam tikrą tamsią alėją”.
Praėjusiais metais bendrovės kūrėjų konferencijoje dalyvavęs vadovas galiausiai pareiškė, kad “iOS” nėra tinkama platforma naudotojams, norintiems įkelti programėles iš šono, ir pasiūlė tokiems naudotojams apsvarstyti kitas platformas.
“Šiuo atveju iš tikrųjų panaikinamas pasirinkimas”, – sako jis. “Vartotojai, kurie nori tiesioginės prieigos prie programų be jokios peržiūros, šiandien gali naudotis sideloading kitomis platformomis. Būtent “iOS” platformoje naudotojai supranta, kad negali būti apgauti ar įvilioti į tamsią gatvelę, kurioje jie atsidurs su šalutine programėle, net jei to neketino daryti.”
Šiuo metu programėlės turi pereiti griežtą “Apple App Store” peržiūros procesą, tačiau jei būtų leista atlikti šoninį įkėlimą, programėlės galėtų apeiti peržiūros procesą. Neuenschwanderis taip pat sakė, kad dėl šalutinio programėlių perkėlimo naudotojas taptų pažeidžiamas virusų, kenkėjiškų programų ir kt.
“Šiandien turime technines apsaugos priemones, politikos apsaugos priemones ir dar turime paties naudotojo sumanumą”, – sako Neuenschwanderis, turėdamas omenyje “Apple” “App Store” procesus. Jo teigimu, “Sideloading” paneigtų šias apsaugos priemones.
“Net ir tie naudotojai, kurie ketina – jie patys sąmoningai galvoja, kad atsisiųs programėles tik iš “App Store” – na, įsilaužėliai tai žino, todėl jie bandys įtikinti naudotoją, kad jis atsisiųs programėlę iš “App Store”, net jei to nebus”, – sako Neuenschwanderis. “Iš tiesų, reikia mąstyti labai kūrybiškai ir ekspansyviai, nes užpuolikas bando persekioti tiek daug naudotojų, kurių įrenginyje yra tiek daug duomenų. Taigi vartotojai bus atakuojami nepriklausomai nuo to, ar jie ketina naršyti kitose nei “Apple” programėlių parduotuvėse, ar ne.”
Kitaip nei griežtai kontroliuojamose “iPhone” ir “iPad” programose, “macOS” naudotojai gali atsisiųsti ir paleisti programėles ne tik iš “App Store”, bet ir iš kitų vietų. Neuenschwanderis bandė aiškiai atskirti “iOS” ir “macOS”, pabrėždamas, kad “iPhone” yra įrenginys, kurį naudotojai turi nuolat ir kuriame yra asmeninė informacija, pavyzdžiui, jų buvimo vieta. Jis pažymėjo, kad “iPhone” esantys duomenys potencialiam įsilaužėliui yra “labiau viliojantys”, palyginti su “Mac” kompiuteryje esančia informacija.
“Tai prietaisas, kurį nešiojatės su savimi”, – pažymi Neuenschwanderis. “Taigi jis žino jūsų buvimo vietą. Todėl kas nors, kas galėtų jį užpulti, gautų išsamią informaciją apie jūsų gyvenimo būdą. Jis turi mikrofoną, todėl šis mikrofonas gali būti šalia jūsų daug dažniau nei jūsų “Mac” kompiuterio mikrofonas. Taigi tokie jautrūs duomenys [iPhone] yra labiau viliojantys įsilaužėlį.”
Neuenschwanderis paaiškino, kuo skiriasi “iPhone” ir “Mac” naudojimas. Pasak Neuenschwanderio, “Mac” kompiuterių naudotojai yra linkę atsisiųsti tik kelias darbui reikalingas programas ir neieško kitų programų. Priešingai, “iPhone” naudotojai programas atsisiunčia nuolat, todėl, pasak vadovo, sideloading yra pavojingesnis.
Tačiau tai dar ne viskas. “Mac” kompiuterio naudojimo modelis – tiesiog stilius, kaip žmonės naudoja šią platformą – paprastai yra toks, kad jie turi kelias programas, kurias naudoja savo darbui ar pomėgiui, o paskui tai tarsi nusistovi”, – aiškina Neuenschwanderis. “Tačiau visi matome, kad mobiliosios platformos, įskaitant “iPhone”, yra tokios, iš kurių naudotojai nuolat atsisiunčia programas. O tai suteikia užpuolikui daugiau galimybių patekti ir pasiekti tą naudotoją. Taigi grėsmė “iOS” sistemoje yra daug didesnė nei “Mac” kompiuteriuose.”
“Apple” programinės įrangos vadovas Craigas Federighi, prižiūrintis “iOS” ir “macOS” kūrimą, duodamas parodymus dėl “Epic Games” sakė, kad “Mac” kompiuteriuose kenkėjiškų programų lygis yra nepriimtinas, ir galbūt įspėjo, kad panašaus lygio kenkėjiškos programos galėtų patekti ir į “iPhone”, jei būtų įjungtas “sideloading”.
Daugiau naujienų
„Apple“ pristatė naują ‚MacBook Pro‘ liniją su M4, nano tekstūros ekranu, ‚Center Stage‘ kamera ir kt.
iOS 18.1 su apple intelligence jau čia
„Apple Intelligence“ planuoja startuoti Europos Sąjungoje su „iPhone“ ir „iPad“ kitų metų pradžioje.