1914 m. birželio 28 d. Sarajeve Gavrilo Principas nužudė Austrijos-Estijos erchercogą, numanomą Austrijos-Vengrijos sosto įpėdinį Pranciškų Ferdinandą ir jo žmoną Sofiją, Hohenbergo hercogienę.
1914 m. birželio 28 d. Pranciškus Ferdinandas buvo Austrijos-Vengrijos provincijoje Bosnijoje ir Hercegovinoje kartu su žmona Sofija. Jis ten buvo atvykęs kaip imperatoriškosios kariuomenės generalinis inspektorius. Vizitas nebuvo populiarus. Balkanų politika buvo nerami, o Bosnijos troško kaimyninė Serbijos karalystė. Be to, šiam imperatoriaus vizitui ir Habsburgų jėgos demonstravimui buvo pasirinkta birželio 28 d. – juoda data Serbijos istorijoje: tai buvo turkų pergalės prieš Serbiją 1389 m. Kosovo mūšyje metinės. Tai dar labiau pakurstė serbų nacionalistų nesantaikos ugnį.
Karališkoji pora važiavo kortežu per Sarajevą atvirame automobilyje, nežinodama, kad jų iš anksto paskelbtų sustojimų maršrute laukia keli potencialūs žudikai. Netrukus po 10 val. ryto, džiūgaujančios minios, išsirikiavusios plačiame prospekte, vadinamame Apelio krantine, vienas iš užpuolikų, Nedjelko Cabrinovic, metė granatą į karališkosios poros automobilį. Bomba atsitrenkė į automobilio galą ir sprogo už jų, sužeisdama kitame automobilyje važiavusius palydos narius ir apšaudydama skeveldrom praeivius.
Baigusi planuotą priėmimą rotušėje, sukrėsta karališkoji pora primygtinai reikalavo pakeisti savo darbotvarkę ir apsilankyti ligoninėje, kad patikrintų vieną iš pareigūnų, sužeistų per rytinį išpuolį. Po to tarp automobilių kolonos vairuotojų kilo sąmyšis – vairuotojai pajudėjo ne ta kryptimi, tuo pačiu prospektu, kuriame vis dar buvo sąmokslininkai.
Kai karališkasis kortežas įvažiavo į šalutinę gatvę ir sustojo apsisukti, Cabrinovičiaus tautietis, 19-metis Gavrilo Principas, pasinaudojo proga. Priartėjęs prie atviro karališkosios poros automobilio, jis iš Browningo pistoleto nušovė ir Francą Ferdinandą, ir Sofiją. Po to poros automobilio vairuotojas nuvažiavo ieškoti medicininės pagalbos. Sofija mirė pakeliui, o Pranciškus Ferdinandas mirė netrukus po to.
Principas bandė nusišauti, bet jį sulaikė praeiviai. Galiausiai visi sąmokslininkai buvo surasti ir suimti. Dėl jauno amžiaus Principas buvo atleistas nuo mirties bausmės, bet nuteistas 20 metų kalėjimo, kur 1918 m. mirė nuo tuberkuliozės.
Po nužudymo visoje Austrijoje-Vengrijoje prasidėjo antiserbiški protestai ir riaušės. Po mėnesio, liepos 28 d., Austrija-Vengrija paskelbė karą Serbijai, kuri, kaip įtariama, prisidėjo prie žmogžudystės. Tai sukėlė Trijų valstybių aljanso (Austrijos-Vengrijos, Vokietijos ir Italijos) ir Serbijos sąjungininkių Trijų valstybių aljanso (Rusijos, Prancūzijos ir Didžiosios Britanijos) konfliktą. Momentas tapo nesustabdomas ir sukėlė vieną žiauriausių konfliktų istorijoje – Pirmąjį pasaulinį karą.
Daugiau naujienų
„Microsoft“ žaidimų pajamos padidėjo 61 %, nes dėmesio centre atsidūrė debesų kompiuterija ir dirbtinis intelektas.
„Black Ops 6“ pasiekė didžiausią premjerinį savaitgalį ‚Call of Duty‘ istorijoje
Dauguma dabartinių dirbtinio intelekto technologijų yra 90 proc. rinkodaros, sako Linusas Torvaldsas