Neandertaliečiai buvo giminingi mūsų rūšiai – tai žino visi. Jie taip pat gyveno tuo pačiu metu kaip ir mamutai. Dabar Tel Avivo universiteto mokslininkai paskelbė keistą faktą – pasirodo, neandertaliečiai ir mamutai dalijosi keliais bendrais genais.
Ir neandertaliečiai, ir mamutai iš tiesų kilo iš šiltos Afrikos. Į šaltesnius kraštus jie po truputį migravo vėliau. Tie vienodi genai, kuriuos galima aptikti ir mamutuose, ir neandertaliečiuose, žinoma, nereiškia, kad šios rūšys buvo giminingos. Tačiau ši informacija vis tiek šį tą pasako apie evoliuciją.
Mokslininkai patys nustebo aptikę panašius genus, atsakingus už prisitaikymą gyvenimui šaltame klimate. Iš pradžių gali pasirodyti, kad tai net nėra taip keista – juk ir mamutai, ir neandertaliečiai išgyveno ledynmetį ir turėjo prisitaikyti prie žemos aplinkos temperatūros. Tačiau abi rūšys savo šaknis galėtų atsekti iki Afrikos. Tai reiškia, kad judėdami į šaltus kraštus mamutai ir neandertaliečiai visiškai nepriklausomai išsivystė tuos pačius genus, nulėmusius atsparumą šalčiui.
LEPR vadinamas genas reguliuoja kūno riebalų sankaupas ir vidinę kūno temperatūrą. Mamutai ir neandertaliečiai į Europą persikėlė skirtingu metu ir šį geną išsivystė visiškai nepriklausomai. Mokslininkai surado ir dar kelis panašius genus, atsakingus už prisitaikymą prie naujos aplinkos. Tai gerai iliustruoja vieną evoliucijos faktą – genai formuojasi priklausomai nuo aplinkos.
Ranas Barkai, vyriausiasis tyrimo mokslininkas, taip pakomentavo atradimą – „Sakoma, kad esi tai, ką valgai. Neandertaliečiai valgė mamutus ir buvo genetiškai panašūs į juos“. Žinoma, mokslininkas pajuokavo – bendri genai neturi nieko bendro su neandertaliečių suvalgytais mamutais.
Kuo daugiau rūšių genomai yra iššifruojami, tuo daugiau panašumų mokslininkai gali pastebėti. Tai turės didžiulės įtakos evoliucijos tyrimams ateityje. Kas žino, kiek dar rūšių atskirai išsivystė panašius genus. Mokslininkai teigia, kad jų atradimas padės surasti daugiau tokių panašumų tarp negiminingų rūšių.
Daugiau naujienų
„Microsoft“ žaidimų pajamos padidėjo 61 %, nes dėmesio centre atsidūrė debesų kompiuterija ir dirbtinis intelektas.
„Black Ops 6“ pasiekė didžiausią premjerinį savaitgalį ‚Call of Duty‘ istorijoje
Dauguma dabartinių dirbtinio intelekto technologijų yra 90 proc. rinkodaros, sako Linusas Torvaldsas