Powered by Wetter2.com
November 2, 2024

Kiddo.lt

РУССКИЙ ВОЕННЫЙ КОРАБЛЬ, ИДИ НАХУЙ

Kas yra Roblox?

“Roblox” yra viena didžiausių pasaulyje programėlių, ir tikriausiai girdėjote jos pavadinimą: bendrovė neseniai tapo vieša, o jos akcijų kaina pakilo taip aukštai, kad laikinai buvo verta daugiau nei žaidimų milžinės EA ir “Take-Two” kartu sudėjus. Roblox” taip pat tapo ginčytina tema “Epic Games” prieš “Apple” teismo procese.

Tačiau tai taip pat yra tiesiog stulbinamai populiari programa: Roblox kasdien žaidžia 42,1 mln. žmonių. Jos populiarumas auga pandemijos metu. Dienos aktyvių vartotojų skaičius 2020 m., palyginti su praėjusiais metais, išaugo 85 proc.

Tačiau iki šiol nelabai supratau, kas iš tikrųjų yra “Roblox”, nors programėlė egzistuoja nuo 2006 m. (Kad įsivaizduotumėte, kiek tai laiko, skaičiuojant techniniais metais, “App Store”, skirta “iOS”, pradėjo veikti 2008 m.). Taigi praleidau šiek tiek laiko “Roblox” pasaulyje, kad paaiškinčiau, dėl ko kilo visas šis triukšmas.

Taigi… Kas yra Roblox?

Aš… iš tikrųjų nežinau! Nemanau, kad yra koks nors vienas “Roblox” objektas, kaip “Minecraft” blokas. Spėju, kad tai galėtų būti nuoroda į tai, kad “Roblox” leidžia kurti žaidimus, kuriuos paskui galima tyrinėti?

Kas apskritai yra žaidimas? Šiomis dienomis “Apple” mane verčia susimąstyti.

Pasak “Apple” vadovo, kuris liudijo per “Epic” prieš “Apple” teismo procesą, žaidimas turi pradžią, pabaigą ir iššūkius. Džiaugiuosi, kad galėjau greitai išspręsti šį klausimą. “Roblox” (bendrovė), kad ir ko ji būtų verta, sako, kad “Roblox” (programėlė) siūlo “patirtį”.

Kas tada yra “Roblox”?

Tai platforma, kurioje galite žaisti milijonus skirtingų… patirčių. Didžioji dauguma šių patirčių yra žaidimai, bet taip pat galite dalyvauti koncertuose arba apsilankyti “Roblox” sukurtame “Stranger Things” prekybos centre “Starcourt Mall”. Aš netgi dalyvavau “Roblox” apdovanojimų šou, kuris buvo sukurtas pačiame “Roblox”.

Visa tai skamba sudėtingai. Kaip laimėti?

Taip ir yra! O “Roblox” žaidime iš tikrųjų negalima laimėti. Žinoma, yra atskirų žaidimų, kuriuos galite laimėti, bet tikrasis “Roblox” patrauklumas – tai vieta, kur galima leisti laiką, žaisti daugybę dalykų ir galbūt tai daryti su draugais.

Ar “Roblox” yra ta vieta, kur lankosi šaunūs vaikai? Moksliukai vaikai? (Ar dabar šaunūs vaikai yra moksliukai?)

Tikriausiai visų rūšių, nes jį žaidžia daugiau nei pusė visų jaunesnių nei 16 metų JAV vaikų.

Wow. Kaip tai apskritai įmanoma?

Nesu visiškai tikras. Tai didžiulis skaičius! Bet kadangi “Roblox” įtraukė šią statistiką į dokumentus, kuriuos turėjo pateikti prieš viešai skelbdama informaciją, atrodo, kad tai patikima. Jei “Roblox” meluotų akcininkams, tikriausiai tektų už tai sumokėti.

Ir nors daugiau nei 50 proc. žaidėjų yra jaunesni nei 12 metų, “Roblox” žaidžia ne tik vaikai; 30 proc. žaidėjų yra vyresni nei 17 metų. “Roblox” man sakė, kad 13-17 ir 17-24 metų amžiaus žaidėjai yra sparčiausiai augančios demografinės grupės.

Pramogų ir virtualaus ryšio poreikis pandemijos metu taip pat atvedė daug naujų žaidėjų, ypač su tokiais papildymais kaip “Roblox” virtualioms gimtadienio šventėms skirta erdvė.

Gerai, mane suintrigavo: kaip atrodytų “Roblox” gimtadienio vakarėlis?

Galite surengti privatų vakarėlį “Roblox” skirtoje erdvėje, kuri gali būti beveik kaip virtualus pasilinksminimas. Tačiau tikiuosi, kad daugiau “Roblox” gimtadienio vakarėlių atrodys taip, kad būrys draugų atsidarys programėlę, linksminsis ir tiesiog šokinės iš vieno žaidimo į kitą ir iš vieno pasaulio į kitą tiesiai iš paleidimo programos. Per valandą galima peršokti per daugybę skirtingų patirčių, nes programėlė viską įkelia labai greitai, o tai reiškia, kad gana lengva atkartoti chaotišką tikro vaikų gimtadienio vakarėlio energiją.

O, taip. Girdėjau, kad žmonės taip elgiasi ir “Fortnite” bei “Minecraft” žaidimuose. Ar tai panašu į tai?

Tam tikra prasme. “Fortnite” yra be smurto “Party Royale” režimas, kuriame su draugais galite bėgioti po nedidelę salą ir šaudyti vieni į kitus dažasvydžio ginklais, o didžiulėje virtualioje koncertų scenoje, kaip ir “Roblox”, galite dalyvauti koncertuose. “Fortnite” kūrybinis režimas leidžia kurti ištisus pasaulius ir žaidimo režimus naudojant “Epic” sukurtus pastatus, ginklus ir kitą turtą. O “Minecraft” leidžia statyti, ką tik norite, naudodami blokinius kubelius ir kurti žaidimus savo privačiuose serveriuose.

Tačiau “Fortnite” ir “Minecraft” daugiausia siūlo fiksuotą patirtį, susijusią su nustatytomis mechanikomis. Kita vertus, “Roblox” leidžia kūrėjams kurti bet kokio tipo žaidimus – ar tai būtų trečiojo asmens veiksmo žaidimas, ar pirmojo asmens šaudyklė, ar tas kartas, kai Lil Nas X surengė koncertą – ir žaidėjai gali pasiimti savo draugus ir šokinėti iš vieno žaidimo į kitą ir iš vieno pasaulio į kitą beveik be jokios trinties.

Palaukite, palaukite. Lil Nas X? “Old Town Road”?

Taip, jis. Jis surengė epinį, beveik 10 minučių trukusį pasirodymą, iškilęs virš minios mažyčių šokančių “Roblox” avatarų ir teleportavęs juos į naujas virtualias scenas kiekvienai dainai. (Taip, įskaitant ir šią.) Jei norite, visą pasirodymą galite pažiūrėti čia.

Koncertai buvo didžiulis hitas – per dvi dienas ir keturis pasirodymus surinkta 33 milijonai peržiūrų. (Palyginimui, balandį vykusius didžiulius “Fortnite” Traviso Skoto koncertus per penkis pasirodymus žiūrėjo 45,8 mln. žiūrovų).

Roblox turi didelių planų dėl kitų virtualios muzikos renginių, nes siekia įgyvendinti savo metaverslo versiją. Kovo pabaigoje roko duetas “Royal Blood” koncertavo per žaidime vykstančius “Bloxys” apdovanojimus ir pristatė naują dainą. Be to, “Roblox” labai norėtų, kad nebūtų teisiama dėl muzikos teisių, todėl ką tik pasirašė sutartis su “Sony” ir BMG.

Tikriausiai išmintinga. Kas yra metaerdvė?

Metaerdvę įsivaizduoju kaip virtualių pasaulių, kraštovaizdžių ir personažų rinkinį, kurį galite patirti vienoje bendroje erdvėje. Vienas iš pavyzdžių – “Fortnite”, kurioje žaidėjai gali persirengti personažais iš daugybės populiarių filmų, kitų vaizdo žaidimų ir net sporto šakų. Roblox turi daugybę virtualių pasaulių, į kuriuos galite eiti, ir žaidimų, kurie gali vykti bet kokioje aplinkoje, kokią tik gali įsivaizduoti kūrėjas.

Gerai, bet tarkime, kad noriu tik žaisti žaidimus – ką galiu žaisti?

“Roblox” žaidime per 15 minučių galite lengvai išbandyti keletą bet kokio žanro žaidimų. Populiariame trečiojo asmens siaubo žaidime, pavadintame “Piggy”, turėjau bėgti nuo baisios kiaulės, kuri turėjo beisbolo lazdą. Vienas iš populiariausių “Roblox” žanrų yra “obbys”, sutrumpintai vadinamas “kliūčių ruožu”, kuriame reikia įveikti pavojingas platformas ir išvengti kliūčių. Radau net “Counter-Strike” kloną, pavadintą “Counter Blox”.

Ar jie geri?

Tiesą sakant, sunku atsakyti į šį klausimą. Dažnai žaisti “gerą” “Roblox” žaidimą ar net būti geru žaidėju yra antraeilis dalykas, palyginti su bendravimu su draugais. Daugelis žaidimų yra labiau atsipalaidavimui, nes juose daug dėmesio skiriama vaidmenų žaidimui, ir tai reiškia vaidmenų žaidimą tiesiogine šio žodžio prasme. Viename žaidime, kurį išbandžiau, dirbau picerijoje. Kitame, “Animal Simulator”, šuoliuodavau po virtualų pasaulį kaip arklys.

Viename iš geriausių Roblox žaidimų Brookhaven, kuriame atsiduri mažame miestelyje, gali pasirinkti namą ir automobilį, ir gali laisvai būti žmogumi tame miestelyje, kuriame esi įkeltas. (Man tai priminė vaikams pritaikytą “GTA Online” vaidmenų žaidimo serverio versiją.)

Neturėtumėte įšokti į “Roblox”, tikėdamiesi žaisti žaidimus, kurių produkcijos vertė prilygsta “Final Fantasy VII Remake” ar net “Fall Guys”. Daugelis “Roblox” žaidimų, kuriuos bandžiau žaisti, yra šiek tiek primityvūs, su paprastu valdymu ir grafika. Tačiau esmė tikrai nėra ta, kad norėtumėte tapti profesionalais kuriame nors viename “Roblox” žaidime – svarbiau tai, kad yra milijonai virtualių erdvių, kuriose galima leisti laiką, ir daugelis iš jų turi papildomą privalumą – yra žaidimai.

Koks jūsų mėgstamiausias žaidimas, kurį žaidėte?

Tai “Theme Park Tycoon 2”, “Roller Coaster Tycoon” klonas, kuris atgaivino mano vaikystės kapitalistinius pramogų parkų kūrimo instinktus. Stengiausi jo nežaisti, kad galėčiau užbaigti šį straipsnį. Taip pat mėgstu šokinėti į atsitiktinius obbys, pavyzdžiui, į šį McDonald’s tematikos žaidimą.

Kaip pasirinkti, ką žaisti?

Nėra nė vienos “Roblox” patirties, į kurią galėtumėte įžengti taip, kaip galite įšokti į vanilinio “Minecraft” pasaulį ir iškart pradėti statyti namus ir gaminti įrankius.

Verčiau galvokite apie “Roblox” kaip apie programėlių parduotuvę. “Parduotuvėje” rekomenduojami žaidimai, kuriuos galite žaisti, taip pat galite atlikti turimų žaidimų paiešką arba naršyti po įvairias kategorijas ir žanrus. Daugelis žaidėjų taip pat dalijasi žaidimais tarpusavyje arba randa tai, ką rekomenduoja kūrėjai ir “YouTubers” internete.

Kadangi yra iš ko rinktis, iš pradžių gali būti pribloškianti. Bet kadangi į žaidimą taip lengva įšokti, tikriausiai galėsite rasti ką nors smagaus tiesiog tyrinėdami.

Kas kuria šiuos žaidimus?

Bet kas. Kiekvienas! Vaikai tai daro, ir jūs taip pat galite. “Roblox” turi nemokamų kūrimo įrankių, kad galėtumėte pradėti, taip pat siūlo išsamią dokumentaciją ir vadovus, kurie padės jums išmokti kurti žaidimus platformai. Skirtingai nei “Minecraft”, kur aplinką tiesiogine prasme kuriate naudodami blokelius, “Roblox” kūrėjams siūlo tradiciškesnį žaidimų kūrimo įrankių rinkinį, panašų į “Unity” ar “Unreal Engine”.

Roblox žaidimus kuria ne tik mėgėjai – yra ištisos studijos, skirtos Roblox. Rašydamas šį straipsnį kalbėjausi su viena iš jų, Stokholmo gauja, kuri dabar sukūrė oficialų Nerf mūšio arenos žaidimą žaislų gamintojui Hasbro. Vienas iš geriausių “Roblox” žaidimų, “Adopt Me”, išaugo iš dviejų žmonių kūrėjų komandos iki pilnos kūrėjų studijos, kuri iki kitų metų pabaigos ketina pasamdyti 100 kūrėjų.

Taigi iš “Roblox” žaidimų galima uždirbti pinigų?

Kūrėjai gali užsidirbti pinigų parduodami daiktus, kosmetiką ar avatarus (dažnai savo žaidimų parduotuvėse, panašiose į mobiliųjų programėlių parduotuves) mainais į “Roblox” programėlės valiutą – “Robux”. Atrodo, kad kai kurie sėkmingiausi žaidimai, pasiekę kritinę masę, gali neblogai atsipirkti.

Tačiau jei ketinate kurti žaidimus “Roblox”, turėtumėte žinoti, kad “Roblox” (bendrovė) gali pasiimti iki 73 proc. pajamų iš “Robux”, kurias žaidėjai išleidžia jūsų žaidimuose, jei nuspręsite iškeisti “Robux” į tikrus pinigus. Tai daug daugiau nei 30 proc. dalis, kurią gauna “Apple” ir “Google” programėlių parduotuvės (daugeliu atvejų), ir 12 proc. dalis, kurią “Epic Games” gauna iš “Epic Games” parduotuvėje esančių žaidimų. Tačiau bendrovė pasiims mažiau, jei išleisite “Roblox” ekosistemoje, pvz., reklamai.

Tarkim, dabar noriu išbandyti “Roblox”. Kur galiu jį atsisiųsti?

Žaidimą galima žaisti “PC”, “Mac”, “iOS”, “Android”, “Xbox One” (taip pat ir “Xbox Series X / S”), bei naudojant “Oculus Rift” ir “HTC Vive” galima žaisti net VR. Žaidimą galima atsisiųsti nemokamai, tačiau pirkti “Robux” kainuoja tikrus pinigus.

“Roblox” PS4 ar PS5 nėra? O kaip dėl “Nintendo Switch”? Arba “Oculus Quest”?

Šiuo metu – ne, tačiau “Roblox” neatmetė galimybės, kad ateityje programėlė bus įdiegta šiuose įrenginiuose. Per naujausią bendrovės pokalbį dėl pajamų Roblox įkūrėjas ir generalinis direktorius Dave’as Baszucki sakė, kad ilgainiui Switch, PlayStation ir Quest “puikiai tinka Roblox”, tačiau “mes neskelbsime jokių jų pristatymo datų”. Taigi, panašu, kad “Roblox” kada nors gali pasirodyti jūsų “Switch”, tačiau sunku pasakyti, kada tiksliai.

Sakėte, kad “Roblox” labai populiarus tarp vaikų – kaip “Roblox” apsaugo juos nuo blogų dalykų?

Tėvai gali perjungti keletą nustatymų, kad galėtų kontroliuoti, ką vaikai gali daryti programėlėje ir net su kuo jie gali kalbėtis. Tėvai taip pat gali perjungti jungiklį, kad norint keisti nustatymus reikėtų PIN kodo, ir netgi įjungti ribotąjį režimą, kuriuo naudotojas gali pasiekti tik “Roblox” kuruojamą turinį.

Roblox” taip pat teigia, kad 12 metų ar jaunesnių žaidėjų pranešimai ir pokalbiai filtruojami ne tik dėl netinkamo turinio, bet ir tam, kad nebūtų dalijamasi asmenine informacija. Tokiu būdu, pavyzdžiui, vaikas teoriškai negali pasidalyti namų adresu su “Roblox” draugu naudodamasis “Roblox” pokalbiais. Žaidėjai taip pat gali blokuoti naudotojus ir apie juos pranešti. Daugiau informacijos galite rasti “Roblox” tėvų vadove ir šiame palaikymo straipsnyje.

“Roblox” taip pat kuria žaidimų turinio reitingus, tačiau kol kas nepranešė, kada reitingų sistema galėtų būti prieinama.

Vis dėlto atrodo, kad dar yra potencialių spragų. “Wired” žurnalistė Cecilia D’Anastasio straipsnyje su antrašte “Kaip “Roblox” tapo virtualių fašistų žaidimų aikštele” išsamiai aprašė šių metų pradžioje aplankytą “Roblox”, kuriame ji kalbėjosi su žmogumi, vaidinusiu Konfederacijos vaidmenį.

Ir aš nežinau, kaip “Roblox” gali sulaikyti vaikus nuo to, kad jie nerastų šio bauginančio klounų vaizdo įrašo, paslėpto žaidime.

Galėčiau apsieiti ir be klounų, bet “Roblox” atrodo didelis reikalas. Taigi: ar turėčiau investuoti į akcijas?

Negaliu duoti finansinių patarimų, todėl šiuo klausimu esate savarankiški. Vis dėlto, atsižvelgiant į tai, kokia laukinė šiemet buvo akcijų rinka, manau, kad “Roblox”, kaip ir bet kas kitas, turi galimybę žaibiškai tapti kitu “GameStop”. Geriau nei išleisti tuos pinigus NFT, tiesa?