Powered by Wetter2.com
January 22, 2025

Kiddo.lt

РУССКИЙ ВОЕННЫЙ КОРАБЛЬ, ИДИ НАХУЙ

Mokslininkai nustatė Pi rekordą su AMD EPYC serveriu: 62,8 trilijono skaitmenų

Šveicarijos Graubiundeno taikomųjų mokslų universitetas šią savaitę paskelbė (per “The Register”), kad jam pavyko pasiekti naują pasaulio rekordą apskaičiuojant Pi. Matematinė konstanta 62,8 trilijono skaitmenų tikslumu buvo apskaičiuota per 108 dienas ir 9 valandas, o tai yra ir tikslumo, ir našumo rekordas. Tačiau rezultatas dar nepatvirtintas.

Rekordui pasiekti mokslininkai naudojo sistemą, pagrįstą dviem 32 branduolių AMD EPYC 7542 “Rome” procesoriais (2,90 GHz – 3,40 GHz, 128 MB L3 spartinančiosios atminties, aštuoni atminties kanalai), kuriuose įrengta 1 TB DDR4 atminties ir pora SSD diskų, skirtų operacinei sistemai “Ubuntu Linux 20.04”. Šis skaičiavimų serveris buvo sujungtas su saugojimo serveriu su trisdešimt aštuoniais 16 TB talpos kietaisiais diskais. Iš jų 34 HDD naudojami keitimui, o keturi kietieji diskai – 64 TB talpos – buvo naudojami Pi saugojimui; vien 62,8 trilijono skaitmenų išsaugojimui reikia daug vietos.

Tyrėjai nusprendė nenaudoti SSD diskų, nes jų našumas gali būti nepastovus. Vietoj to, lygiagrečiai jungiantis prie 34 TB talpos didelio našumo 7200 RPM kietųjų diskų, buvo užtikrintas maždaug 8,5 GB/s pralaidumas.

Du kompiuteriai sunaudojo 730 W energijos, iš kurių 300 W teko skaičiavimo sistemai, o 430 W – saugyklos mašinai.

Norėdami patikrinti naujai apskaičiuotų skaitmenų teisingumą, tyrėjai naudojo Bailey-Borwein-Plouffe’o formulę, pagal kurią galima apskaičiuoti bet kurią skaičiaus Pi vietą, neapskaičiavus visų ankstesnių skaitmenų. Tuo tarpu, kadangi apskaičiuoti net ir vieną Pi skaitmenį yra labai daug skaičiavimų reikalaujantis darbas, vienu metu tikrinami tik kai kurie paskutiniai Pi skaitmenys.

Pi skaičiavimų įrašai praktiškai mažai naudingi, tačiau jais galima nustatyti, kaip teisingai tam tikra sistema gali atlikti skaičiavimus per ilgą laiką. Šiuo atveju – 108 dienų laikotarpiu.

Ankstesnis Pi rekordas buvo pasiektas Timothy Mullicano, jame buvo 50 trilijonų skaitmenų, o skaičiavimams atlikti prireikė 303 dienų.