Powered by Wetter2.com

Muzika

August 9, 2022

Kiddo.lt

РУССКИЙ ВОЕННЫЙ КОРАБЛЬ, ИДИ НАХУЙ

Kas yra MAC adresas ir ką jis reiškia?

Paprasčiausiai MAC adresas yra 12 skaitmenų eilutė, paprastai užrašoma šešiomis šešioliktainių skaitmenų poromis, atskirtomis dvitaškiu arba brūkšneliu, skirta tinklo dalyviams identifikuoti. Pagal MAC protokolą maršrutizatorius arba šliuzas gali atskirti jūsų kompiuterį nuo jūsų “iPhone” ir dėl šios priežasties LAN tinkluose pašto gavėjai nustatomi kur kas geriau nei vietiniame pašte.

MAC adresai, kaip ir bet kuris kitas esminis šiuolaikinio tinklo elementas, yra durys į daugybę telekomunikacijų žinių, kurios visos susijusios su jų veikimu. Tačiau nesijaudinkite: mūsų tikslas nėra įbauginti, bet pasiūlyti nesąmoningą įvadą į šią temą visiems, kuriems įdomu skaityti šias eilutes.

Ir štai idėja, kaip pasiekti šį tikslą: kol kas pereikime prie mažiau abstrakčių faktų apie MAC adresus, o tik po to aptarsime jų specifikacijas ir veikimo principus. Juk dauguma tinklaveikos vartotojų jau bus susipažinę su nemažai jų naudojimo atvejų. Tačiau galima drąsiai teigti, kad visiems, kurių žinios apie sąsajų technologijas yra pakankamai stiprios, kad jie suprastų nespalvotą protokolo specifikacijų sąrašą, tikriausiai pirmiausia nereikia aiškinti MAC adresų.

Kur MAC adresai naudojami dažniausiai?

Jau pati šio inicialo reikšmė, kuri reiškia “media access control” (medijos prieigos kontrolė), leidžia suprasti vieną iš pirmųjų svarbių MAC adresų vaidmenų šiuolaikiniuose ryšiuose. Nes net ir įtakingas “Open Systems Interconnection” modelis, kad ir koks ekscentriškai unikalus jis buvo, aštuntojo dešimtmečio pabaigoje ir devintojo dešimtmečio pradžioje vis dar rėmėsi MAC adresais kaip kiekvieno infrastruktūrinio pasiūlymo dalimi.

Visada verta pakartoti, kad nepaisant to, jog OSI modelis pralaimėjo protokolų karus TCP/IP, jis padarė didžiulę įtaką pačiai tinklų struktūrai. Būtent todėl jis vis dar plačiai naudojamas kaip mokymo medžiaga beveik visose IT disciplinose. Ir viena iš daugelio šios įdomios sistemos judančių dalių atsitiktinai buvo ISO duomenų kanalo sluoksnio posluoksnis, skirtas MAC protokolui.

Nutolstant nuo istorijos vadovėlių, MAC adresai taip pat pasirodė verti vietos TCP/IP pakete. Todėl iki šiol pagrindinė pasaulinio žiniatinklio technologija naudoja juos kartu su panašiais IP adresais, kad galėtų atlikti savo tarpusavio ryšio magiją.

Jei grįžtume prie mūsų gremėzdiško MAC adresų apibrėžimo iš pirmosios pastraipos, iš tikrųjų juos galime susiaurinti iki vadinamųjų išplėstinių unikalių identifikatorių, atskirtų dviem skaičių tarpais. Elektros ir elektronikos inžinierių institutas valdo šią specifikaciją, todėl kiekvienam įrenginiui, esančiam viename iš IEEE 802 tinklų, priskiriamas EUI-48 adresas. Pats numeris yra nuoroda į 48 bitų adresų erdvę, kurią turi kiekvienas toks pavadinimas.

Šiaip ar taip, “Wi-Fi” (802.11) tinklai šiuo metu yra vieni iš labiausiai priklausomų nuo MAC adresų. Nors jie lygiai taip pat gali būti naudojami ir Ethernet ryšiui, be to, jie įtraukti į visas iki šiol galiojusias “Bluetooth” specifikacijas.

Nors ši technologija egzistuoja jau seniai, jos praktiškumas jau paskatino sukurti naujesnę specifikaciją, vadinamą EUI-64. Kaip rodo pavadinimas, šios rodyklės naudoja 64 bitų adresų erdvę ir sudaro IPv6 adresų pagrindą. Šie papildomai palaikomi duomenų nešiklio vienetai taip pat yra pagrindinė priežastis, kodėl IPv6 adresų greitai nepritrūks.

Iki šiol IPv6 specifikacijoje buvo daugybė gana nišinių naudojimo atvejų. Tarp jų – IEEE 1394, ZigBee, 802.15.4 ir 6LoWPAN protokolai.

UAA ir LAA MAC adresai

Kita populiari MAC adresų klasifikacija yra vadinamasis UAA-LAA skirstymas. Šį adresą daug lengviau suprasti nei naudojant bitų plotį, nes jis susijęs tik su jų taikymo lygiu. Tiksliau, šios santrumpos reiškia atitinkamai Universally ir Locally Administered Addresses (universaliai ir lokaliai administruojamus adresus).

UAA pavadinimus suteikia aparatinės įrangos gamintojai, o LAA adresai priskiriami tinklo administratorių nuožiūra. Atkreipkite dėmesį, kad tai net nereiškia, jog LAA MAC adresai negali būti unikalūs, atsižvelgiant į jų adresų erdvės diapazoną.

Ar MAC adresas yra anoniminis?

Norite tikėkite, norite ne, bet atsakymas į šį klausimą nėra vienareikšmis “ne”. Žinoma, tokia ženklinimo sistema negali užtikrinti anonimiškumo, nes ji nebuvo tam sukurta, tačiau šiuolaikinės IT programos tapo tokios išmanios, kad tikimybė, jog MAC adresas bus stebimas internete, yra labai maža. Dauguma šiuo tikslu sukurtų šiuolaikinių metodų yra susiję su MAC adresų anonimizavimo metodais, kuriuose naudojamas vienakryptis šifravimo algoritmas, kad būtų paslėpti bet kokie fiziniai identifikatoriai.

Tačiau tokie sprendimai visų pirma skirti apsaugoti jus viešuosiuose “WiFi” tinkluose. Todėl nemanykite, kad jie ką nors nuveiks, jei juos stebės išradingas sistemos administratorius. Be to, MAC adresai naudojami tik ryšiui tarp jūsų įrenginio ir pirmojo tinkamo naudoti maršrutizatoriaus, esančio tarp jų ir interneto. Tai reiškia, kad net ir be VPN, nepaisydami kai kurių keistai mažai tikėtinų kibernetinio saugumo trikdžių, savo fizinio įrenginio identifikatoriaus internete neperduodate.