Powered by Wetter2.com
November 21, 2024

Kiddo.lt

РУССКИЙ ВОЕННЫЙ КОРАБЛЬ, ИДИ НАХУЙ

Grįžkime į 90s: “Vivaldi” naršyklė dabar siūlo savo interneto paketą

1990-ieji paskambino ir nori susigrąžinti savo naršyklių rinkinį.

“Vivaldi”, viena iš “boutique” naršyklių, kovojančių dėl “Google Chrome” ir “Microsoft Edge” paliktų trupinių, ėmėsi strategijos, primenančios “Netscape Navigator”, pirmąją pasaulyje dominuojančią interneto naršyklę.

Šio mėnesio pradžioje pasirodžiusioje “Vivaldi 4.0” naršyklė papildyta el. pašto kliente, kalendoriumi ir RSS (Really Simple Syndication) skaitytuvu, taip sukuriant XXI a. “Netscape Communicator” – 1997 m. išleistos “viskas viename” virtuvės kriauklės – versiją. Šis rinkinys apėmė tiek naršyklę ir el. pašto klientą (“Netscape Messenger”), tiek kalendorių ir HTML redaktorių (“Netscape Composer”).

Ilgai prisimenantiems “Netscape Communicator” įpėdinis buvo “Mozilla Suite” (vėliau pavadintas “Mozilla Application Suite”), kuris prasidėjo nuo pirmosios programos kodo bazės.

“Vivaldi” kūrėjai turi tikėtis geresnės baigties nei “Netscape”; ši bendrovė ne tik prarado pirmąją vietą dėl “Microsoft” “Internet Explorer”, bet ir per dešimtmetį faktiškai išnyko iš naršyklių žaidimo lauko.

Didelės technologijos, blogos technologijos

“Vivaldi” įkūrėjas ir vykdomasis direktorius Jonas von Tetzchneris pristatė savo krepšį kaip atsaką į “Big Tech”, o žodžiai su pradinėmis raidėmis imituoja antraštes, kuriose kalbama apie didžiausias įmones, tokias kaip “Google” ir “Apple”, “Amazon” ir “Microsoft”, kurios susiduria su reguliavimo institucijų priežiūra visame pasaulyje. “Aklo pasitikėjimo didžiosiomis technologijomis era baigėsi”, – pareiškė J. von Tetchneris. “Visame pasaulyje auga žmonių judėjimas, ieškantis patikimų, funkcionalių alternatyvų technologijų milžinių siūlomoms priemonėms. Kuriame “Vivaldi”, kad patenkintume šį poreikį – ir dar daugiau – su išplėstiniu integruotų funkcijų rinkiniu, kuris suteikia daugiau galimybių kontroliuoti savo duomenis ir darbo eigą.”

Tai įdomus požiūris jau vien todėl, kad jis prieštarauja integruotos programinės įrangos, tokios kaip Netscape Communicator, Apple AppleWorks, Microsoft Works, Lotus Jazz ir kitų, išnykimui.

Naujosios konstrukcijos kertiniu akmeniu išlieka “Vivaldi” naršyklė. Ji taip pat išlieka tuo, kuo von Tetzchneris debiutavo prieš penkerius metus: beprotiškai pritaikoma naršykle, labai prieštaraujančia griežtumo principui, kurio pradininkė buvo “Chrome” ir kurį anksčiau ar vėliau perėmė visi pagrindiniai konkurentai. “Vivaldi” nustatymų skydelis vis dar perkrautas įvairiausiomis parinktimis, todėl prie didžiausių naršyklių minimalizmo pripratę žmonės gali jaustis labiau pasimetę nei patogiai.

Pirmą kartą naršyklę pradedantiems naudotojams padedama naršyklės atidarymo metu, kai jų paprašoma pasirinkti vieną iš trijų išdėstymų, iš esmės nurodant, kiek naujų “Vivaldi 4.0” funkcijų turi būti rodoma. Pavyzdžiui, pasirinkus “visiškai įkelta”, matomos visos vartotojo sąsajos dalys, įskaitant el. pašto klientą ir naujienų skaitytuvą. Vėliau naudotojai gali pridėti elementų iš nustatymų / nuostatų skydelio, nors “Computerworld” sunkiai rado parinktis ir turėjo kreiptis į “Vivaldi” pagalbos puslapius, kad rastų atsakymą.

Didelis priedas prie pačios naršyklės yra integruotas vertimas, kurį teikia Kipro įmonė “Lingvanex”. Tačiau vertimo variklis yra ne “Lingvanex”, o “Vivaldi” serveriuose, esančiuose Islandijoje.

Tačiau “Vivaldi 4.0” garsiausiai buvo kalbama apie plėtrą už naršyklės ribų, ypač į el. pašto klientą, mažiau – į RSS skaitytuvą ir kalendorių. Visus šiuos produktus “Vivaldi” pavadino beta versijomis.

Klientas gali atvaizduoti ir POP3, ir IMAP el. pašto žinutes ir turi tam tikrų įgūdžių – išskyrus “Gmail”, nes “Google” šiek tiek savanaudiškos taisyklės dėl “ne “Google” programų ir saugumo – automatiškai įterpti tinkamus nustatymus, kad būtų galima traukti pranešimus iš trečiųjų šalių paslaugų teikėjų. Nenuostabu, kad el. pašto klientas negali paimti laiškų iš “Exchange” serverio, nesvarbu, ar jis būtų vietinis, ar “Microsoft Azure” serveriuose. Galutinis rezultatas – įprastų įgūdžių turintis žiniatinklio pašto kūrinys, nors naujo pranešimo rašymas kitame skirtuke, o ne jo atidarymas naujame naršyklės lange, yra tai, ką kiti turėtų nukopijuoti.

Panašiai skaityklė ir kalendorius bus pažįstami kitų internetinių konkurentų naudotojams. Nė vienas iš jų negali prilygti atskirai programėlei, bet iš tikrųjų ne tai svarbu: jei naudotojai renkasi “Vivaldi” rinkinį, tai todėl, kad jie nori kažko atsisakyti (funkcionalumo, funkcijų rinkinio), kad kažką gautų (centralizuotą patirtį).

Pravartu prisiminti, kad “Vivaldi” el. pašto programą, skaitytuvą ir kalendorių apibūdino kaip beta projektus, o tai reiškia, kad iki jų parengimo gamybai gali atsirasti dar daugiau ir kad bendrovė turi lengvą pasiteisinimą, kai viskas neveikia tinkamai.

Daugiau informacijos apie beta versijos trijulę rasite čia.

“Vivaldi 4.0” galima atsisiųsti “Windows” (32 ir 64 bitų), “MacOS” (64 bitų) ir “Linux” (32 ir 64 bitų) versijoms iš bendrovės svetainės. “Android” versiją galima atsisiųsti iš “Google Play Store“.