Kinijos “Alibaba Cloud”, “bare metal” ir dedikuotų serverių tiekėja, pristatė naują pagal užsakymą sukurtą procesorių “Yitian 710”, kuris yra “debesų” serverių procesorius, sukurtas pagal TSMC 5 nm gamybos procesą (tokį patį, kaip ir “Apple” naujieji “M1 Max” ir “M1 Pro”), turintis stulbinančius 60 mlrd. tranzistorių.
Palyginimui, “Apple” procesorius – “M1 Max” – turi 57 mlrd. tranzistorių, o “AWS Graviton 2” ir AMD EPYC Rome serverių procesoriai turi atitinkamai po maždaug 30 ir 40 mlrd. tranzistorių.
Remiantis “Arm v9” architektūra, “Yitian 710” turi stulbinančius 128 branduolius ir gali pasiekti iki 3,2 GHz spartą, palaiko iki aštuonių DDR5 atminties kanalų ir 96 PCIe 5.0 linijas. Žinome, kad tai taip pat yra daugiaprocesorinė platforma.
“Yitian 710” pasiekė 440 SPECint2017 rezultatą, kuris, “Alibaba Cloud” teigimu, 20 % lenkia dabartinio moderniausio “Arm” serverio procesoriaus (tikriausiai turimas omenyje “Graviton2”) našumą ir 50 % energijos vartojimo efektyvumą.
Nežinome, ar tai baziniai, ar maksimalūs skaičiai, tačiau iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad šie skaičiai yra konkurencingi konkurentų pasiūlymams. Procesorius bus diegiamas naujame savos gamybos serverių, vadinamų Panjiu, asortimente, apie kuriuos visus buvo paskelbta kasmetiniame “Alibaba” renginyje “Apsara Conference”.
To paties renginio metu “Alibaba Cloud” taip pat paskelbė, kad skirs daugiau išteklių pagal užsakymą gaminamiems procesoriams, pagrįstiems atvirojo kodo RISC-V architektūra, taip bandydama atsisakyti nuosavybinių skaičiavimo architektūrų.
Graviūra yra ant sienos
AMD ir “Intel” atsižvelgs į tai, kad dar vienas gamintojas įsipareigojo kurti savo serverių procesorius.
Po “Apple”, “Sberbank”, “Microsoft”, “Huawei”, “Amazon” ir “Google” prie jų prisijungė “Alibaba”, ir tikėtina, kad jie nebus paskutiniai.
Nvidia taip pat (nors ir mažiau) nerimą kels kitas pranešimas – tai, kad Alibaba Cloud daug investuos į RISC-V, kuris vis dažniau laikomas patrauklia alternatyva uždarai ekosistemai, kurią atstovauja Arm.
Daugiau naujienų
„Microsoft“ žaidimų pajamos padidėjo 61 %, nes dėmesio centre atsidūrė debesų kompiuterija ir dirbtinis intelektas.
„Black Ops 6“ pasiekė didžiausią premjerinį savaitgalį ‚Call of Duty‘ istorijoje
Dauguma dabartinių dirbtinio intelekto technologijų yra 90 proc. rinkodaros, sako Linusas Torvaldsas